Prezenty spod choinki

22 Gru

W różnych regionach Polski przynoszą je mniej lub bardziej święte wytwory ludzkiej wyobraźni: Aniołek, Mikołaj, Gwiazdor, a nawet Gwiazdka. Wszystko jedno. Prezenty to prezenty. Co chciałby znaleźć pod choinką typowy polski humanista?

Stos książek największych filozofów, płytę z muzyką klasyczną i nagrodzone na międzynarodowym festiwalu wschodnie produkcje.  Pożegnajmy stereotypy.

Prawdziwy humanista modli się o to, żeby w prezencie od losu dostać umowę o pracę za średnią krajową, z pakietem świadczeń i perspektywą awansu. Zapomniałam dodać – w zawodzie oczywiście!

Wyobraźmy sobie ten piękny scenariusz.

Wstajesz rano, idziesz do „swojego teatru” i przez osiem godzin myślisz jak sprawić, by był najbardziej rozpoznawalną instytucją kulturalną na świecie. A może już w drodze do pracy zastanawiasz się, czy na pewno wczorajsze hasło reklamowe zapewni Ci wygraną w przetargu, bo właśnie opracowałeś cudowny key visual, który po prostu musi znaleźć się na rynku. Chyba, że akurat schodzisz z nocnej zmiany reporterskiej w najlepszej rozgłośni radiowej w mieście? Nie ważne gdzie pracujesz, ważne, że swoje obowiązki wykonujesz z pasją podobnej do dziecięcej radości z wielkiego lizaka. Kiedy zachorujesz, idziesz do prywatnej przychodni, z którą firma podpisała kontrakt. Kilkudniowe chorobowe dla nikogo nie stanowi problemu, a Ty w spokoju możesz dojść do siebie. Na koniec miesiąca na Twoim koncie widnieje okrągła sumka 3 tys. Możesz wynająć kawalerkę, oddać stare długi i zrobić (zdrowe) zakupy. Na emeryturze też nie masz się o co martwić, bo mimo, że państwówka wynosi niewiele ponad 300 zł, to w końcu Twój racjonalny umysł zadbał o to, żebyś nie musiał ciągle zastanawiać się, za co kupisz leki. W końcu ze średniej krajowej można coś odłożyć…

Nierealne? Owszem. Nawet w noc, podczas której zwierzęta mówią ludzkim głosem, taki scenariusz nie ma racji bytu. Widocznie cud może zdarzać się tylko przy narodzinach Dzieciątka Jezus.

/AG/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s