Oczaruj pracodawcę swoją osobą

17 Paźdź

Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną to przepustka do sukcesu. Zazwyczaj umawiani są na nią kandydaci, którzy spełniają wymagania pracodawcy, a więc  mają dość podobne wykształcenie i doświadczenie w branży. Dlatego umiejętność autoprezentacji podczas kilku pierwszych minut rozmowy decyduje o Twoim być albo nie być.

Po pierwsze przygotowanie

To nie tylko zabranie ze sobą kompletu dokumentów i notesu, czy przygotowanie odpowiedzi na kilka standardowych pytań. To przede wszystkim dobry wywiad. Musisz wiedzieć wszystko o przyszłym pracodawcy. Internet to skarbnica wiedzy – wykorzystaj to. Oprócz firmowej strony www, zajrzyj na fora internetowe, wygoogluj pracowników, poznaj swojego rekrutera. Nie tylko będziesz czuć się pewnie, ale także w oczach szefa zapunktujesz jako dobrze przygotowany kandydat.

Po drugie punktualność

Lepiej być piętnaście minut wcześniej, niż o minutę za późno. Szanuj czas innych ludzi. W dzień rozmowy zabaw się w jasnowidza, postaraj się przewidzieć korki, lub innego rodzaju trudności w drodze do siedziby firmy. To uchroni Cię przed katastrofą.

Po trzecie ubiór

Jeśli nie aplikujesz do największej agencji reklamowej w mieście lub pisma lifestylowego – postaw na klasykę. Stonowane kolory, wyprasowane ubrania to najprostszy przepis na oficjalny strój prawdziwego profesjonalisty.

Po czwarte pewność siebie

Wyprostowana postawa, mocny uścisk dłoni, umiarkowane tempo poruszania, melodyjny tembr głosu – tak, na to wszystko zwracają uwagę specjaliści ds. rekrutacji. To jak się zachowujesz, czy patrzysz w oczy, jak gestykulujesz pozwala wymalować Twój prawdziwy obraz. Mowa ciała zdradza najwięcej, dlatego bądź spokojny i zdecydowany.

Po piąte słuchaj uważnie

Musisz być skupiony, inaczej Twojej uwadze mogą umknąć ważne szczegóły rozmowy. A pytać o coś, co zostało już powiedziane to cios poniżej pasa. Wysłuchaj tego, co ma do powiedzenia rekruter, nie przerywaj, czekaj na swoją kolej i… czytaj między wierszami!

Po szóste odpowiadaj konkretnie

Kolorowe bajeczki może i rysują wspaniałą wizję przyszłości, ale w tym wypadku się nie sprawdzają. Pracodawcę interesują konkretne informacje. Mów tylko to, co faktycznie ma decydujący wpływ na Twoją przyszłość w firmie. Nie ubarwiaj i nie naciągaj. Pamiętaj, że wszystko można sprawdzić. Tajemnica tkwi w przykładach!

Po siódme zadawaj pytania

Rozmowa kwalifikacyjna jak sama nazwa wskazuje ma być dialogiem dwóch osób. Jeśli zadasz kilka sensowych pytań, szef odbierze Cię jako osobę, której naprawdę zależy na posadzie. Możesz zdobyć ważne informacje i pokazać zainteresowanie. Jakieś wątpliwości?

Po dziewiąte uśmiechaj się

Pogodne usposobienie to największa zaleta pracownika. Nikt nie chce spędzać ośmiu godzin dziennie z gburem. Pokaż swoją miłą osobowość, okaż entuzjazm, po prostu się uśmiechaj!

Po dziesiąte przypominaj

Jeśli jesteś naprawdę zainteresowany ofertą – przypomnij o sobie. Żyjemy w XXI wieku, komunikujemy się łatwo i szybko. Dlatego oficjalny e-mail po powrocie do domu, w którym dziękujesz za poświęcony czas, wyrażasz dalsze zainteresowanie ofertą i zapewniasz, że posada w firmie jest świetnym miejscem dla Ciebie, jest jak najbardziej wskazany.

Rozmowa kwalifikacyjna to Twoje pięć minut. Wykorzystaj je!

P.S. Jesteś NAJLEPSZY! Po prostu to pokaż!

/AG/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s