CV bez tajemnic

21 Wrz

Jaki jest pierwszy krok w kontakcie z przyszłym pracodawcą? CV. Co zrobić, żeby się nie nachodzić, czyli jak stworzyć dokument aplikacyjny, który zapewni wam wstęp na rozmowę kwalifikacyjną?

Na dobry początek

Jesteś Humanistą. Aplikujesz na kreatywne stanowiska (dziennikarz, PR-owiec, HR-owiec, specjalista ds. marketingu/reklamy/social media). Możliwości jest sporo ważne, żeby się w nich odnaleźć. Skoro jesteś Humanistą, a Twój mózg to kraina pomysłem płynąca to Twoje CV musi to odzwierciedlać.

3 złote zasady:

  • Profesjonalne CV to nie tylko staranna forma i nienaganna treść, ale także oficjalny adres e-mail. (Wiecie, że na koteczek@buziaczek.pl nikt nie odpisze?)
  • Kłamstwo ma krótkie nogi, a wszystkie informacje da się sprawdzić, dlatego nie opłaca się kłamać. Lepiej napisać tylko prawdę, niż całe mnóstwo wymyślonych miejsc pracy, czy umiejętności. Nie da się stworzyć drugiej, alternatywnej osobowości idealnego pracoholika, bo ona pęknie jak mydlana bańka zanim się obejrzysz. Pamiętaj, Bóg Facebook patrzy!
  • Na błędy merytoryczne, językowe, stylistyczne… na jakiekolwiek błędy nie ma tu miejsca. CV to dokument oficjalny – zapisany w formacie *pdf i nazwany własnym imieniem i nazwiskiem. Okaż szacunek i zaoszczędź czasu pracodawcy. On naprawdę nie chce szukać Twojego CV przez piętnaście minut, ani otwierać Twoich dokumentów aplikacyjnych online, bo żaden program w biurze nie jest w stanie ich odczytać.

Forma

Złoty środek to najlepsza metoda. Nie wysyłamy gotowych szablonów, ani wielkich udziwnień typu… listy gończe. Życiorys musi być profesjonalny, dlatego warto poświęcić wieczór, żeby wyglądał schludnie i przyciągał wzrok. Podstawa to format *pdf, dzięki niemu nic nie ma prawa się przesunąć, uciąć, ani zmienić. Wielkim atutem jest samodzielnie wykonana infografika. Nie chodzi o mnóstwo kolorów, ale o pomysł. To on tu liczy się najbardziej. Może wystarczy tabela w stylu retro, a może nowoczesny design. Ważne, żeby było po Twojemu i nie było standardowo.

Treść

Powiedźmy sobie szczerze: nikogo nie obchodzi do jakiego liceum chodziłeś, jaka była specjalizacja Twoich studiów i jaki tytuł nosiła Twoja praca magisterska. Pracodawcę interesują tylko konkretne informacje, które mają realne odzwierciedlenie w Twojej kandydaturze na dane stanowisko. Dlatego skrzętnie uporządkuj i ogranicz informacje o wykształceniu, wyeksponuj doświadczenie zawodowe oraz umiejętności dodatkowe. To jest klucz do sukcesu. Bądź dokładny. Komputer obsługiwać umiemy wszyscy, ale może to Ty znasz najnowszy program do obróbki dźwięku, montażu video, czy retuszu fotografii? Obcy język to podstawa, a profesjonalne określenie jego znajomości – prawdziwy skarb. Zamiast pisać komunikatywny, wpisz jego poziom (A2,B2,C) i zaznacz, czy w mowie i piśmie posługujesz się nim tak samo dobrze. Jeśli Twoje zainteresowania skupiają się wokół muzyki, książki, kina to znak, że ich nie masz. Takie hobby ma większa część naszego społeczeństwa, a Ty w końcu musisz się wyróżniać. Jeśli uprawiasz sport, napisz jaki, jeśli interesujesz się kulturą, zaznacz jaką jej częścią. Tu jest miejsce, żeby wyrazić samego siebie. Dlatego jeśli prowadzisz własny blog, masz  wirtualne portfolio, albo stronę internetową to warto o niej wspomnieć! Cechy charakteru, no cóż wszystko zostanie sprawdzone na żywo, więc nie wymyślaj sobie drugiej osobowości, nie bądź też taki jak wszyscy, w końcu jesteś Humanistą!

Szczegóły opanowane, pora na podstawy. Dane kontaktowe i zdjęcie. Numer telefonu i adres e-mail muszą być widoczne na pierwszy rzut oka (pogrub), zdjęcie – profesjonalne (nie z imprezy, ani wakacji) i wyraźnie ukazujące Twoją (UŚMIECHNIĘTĄ) twarz. Uwierz, bez tych dwóch rzeczy, pracodawca nie zawiesi na Twoim CV oka nawet na minutę.

CV to Twoja wizytówka. To ona ma być kartą przetargową, która przekona pracodawcę do Twojej osoby!

P.S. Jesteś NAJLEPSZY! Po prostu to pokaż!

/AG/

Reklamy

Jedna odpowiedź to “CV bez tajemnic”

  1. Anka Wrzesień 16, 2013 @ 9:50 am #

    ktoś jeszcze wysyła cv z adresu buziaczek? To żart?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s