List motywacyjny bez tajemnic

8 Maj

Jaka jest Twoja motywacja, aby zdobyć wymarzoną pracę? Wiadomo, największa! Taka też musi płynąć z Twojego listu motywacyjnego. Dokumentu, któremu wbrew pozorom, pracodawca poświęca dużo uwagi. List zawodowy może zamienić się w zaproszenie do kontaktu osobistego lub wręcz przeciwnie już na wstępie zniszczyć Twoją szansę.

Treść

Ona stanowi klucz. W końcu ma przekonać osobę po drugiej stronie monitora, że to Ciebie musi zatrudnić w swojej firmie. Dlatego zapomnij o przepisywaniu gotowych wzorów znalezionych w sieci. O ściąganiu ich i wysyłaniu hurtem nie musimy chyba wspominać. List motywacyjny dobry na każde stanowisko nie jest w połowie zadowalający na żadne z nich. Żeby się w tym wszystkim nie pogubić warto trzymać się kilku prostych zasad.

Po pierwsze pokaż, że wiesz na jakie stanowisko aplikujesz. Napisz gdzie znalazłeś ogłoszenie i czego ono dotyczyło. Po drugie udowodnij, że w stu procentach rozumiesz na czym będzie polegać Twoja praca. Opisz krótko dlaczego zgłaszasz gotowość do objęcia stanowiska. Po trzecie czeka na Ciebie test z autopromocji, bo pracodawcy musisz udowodnić, że to Ty jesteś najlepszym kandydatem do zdobycia posady. Po czwarte wykaż, że ostatnią noc spędziłeś na surfowaniu po sieci po to, żeby o przyszłym miejscu pracy dowiedzieć się jak najwięcej. Określ, co może zyskać firma, jeżeli zatrudni właśnie Ciebie. Po piąte uprzejmość przede wszystkim. Wyraź swoje zainteresowanie pracą, przekonaj, że nawet jeśli zleceniodawca ma jakieś wątpliwości co do Twojej osoby, na pewno rozwiejesz je podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Możesz poczuć się trochę jak na lekcji polskiego w liceum, ale pamiętaj list motywacyjny to nie jest wyczerpująca charakterystyka Twojej osoby. Nie ma tu miejsca także na długie rozprawki. O ulubionym przez wszystkich „laniu wody” też możesz zapomnieć. List jest zwięzłą formą wypowiedzi, dlatego musisz zamknąć się maksymalnie w stronie A4. Stereotypowo należy do ciekawych gatunków i taki ma pozostać, w końcu Humanista nigdy nie jest nudny! Z reguły listy bywają bardzo osobiste, ten musi być w pełni profesjonalny. Prywatne przyczyny zatrudnienia, takie jak brak pieniędzy na spłatę kredytu, czy odrzucenie przez innego przełożonego muszą zniknąć. Pełna profeska!

Pamiętaj, list motywacyjny nigdy nie jest samodzielnym dokumentem aplikacyjnym. Zawsze występuje w parze z CV, dlatego nie ma sensu powielać informacji, które pracodawca zdążył już uzyskać podczas lektury Twojego życiorysu zawodowego.

Forma

Dokument aplikacyjny jak sama nazwa wskazuje to oficjalna forma wypowiedzi, dlatego taka musi pozostać (obowiązuje język formalny). Pamiętaj o podstawach: data i miejscowość, osoba do której się zwracasz i oczywiście Twoje dane razem z numerem telefonu i adresem e-mail. Każdy list składa się ze wstępu, rozwinięcia i zakończenia. Zawodowy także, dobry podział to połowa sukcesu. Na jakiekolwiek błędy nie ma tu ani miejsca, ani czasu (format *pdf obowiązkowy). Za to muszą się one znaleźć na klauzulę dotyczącą przetwarzania danych osobowych.

List motywacyjny to Twoja przepustka do sukcesu. HR-owiec takich dokumentów dostaje setki. Dlatego, żeby zainteresował się akurat Twoim musi być przede wszystkim dobrze napisany. Kreatywność – to dobre słowo, ale jeszcze lepszym w tym przypadku jest lekkie pióro, które zapewnia szybkość i lekkość czytania Twoich dokumentów aplikacyjnych.

P.S. Jesteś NAJLEPSZY! Po prostu to pokaż!

/AG/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s