LITERATURA: Sharon Maas – „Hinduskie zaślubiny”

19 Sty

Egzotyczne Indie. Świat tradycyjnych wartości, gdzie religia i dokładnie sprecyzowane normy społeczne przejawiają się w każdym elemencie życia mieszkańców. Gujana Brytyjska. Mozaika kulturowa, mieszkanka wpływów hinduskich i afrykańskich. Dwa światy, trzy różne opowieści.

Savitri, córka hinduskiego kucharza, inteligentna, piękna, obdarzona darem uzdrawiania i umiejętnością rozmawiania ze zwierzętami.  Jej życie splata się nieodłącznie z Davidem młodym angielskim paniczem, u którego pracuje jej ojciec. Prawdziwa miłość nie pyta o wiek. Miłość to nie tylko zauroczenie, ale trwała więź budowana na zaufaniu i wsparciu. Prawdziwa miłość nie pyta o wyznanie. Nie ważne czy to hinduista czy chrześcijanin. Nie ma dla niej znaczenia pochodzenie, kasta i narodowość… Dwoje sześcioletnich zaledwie dzieci  poprzysięga sobie miłość na zawsze. Miłość, która jak się później okaże potrafił przetrwać najcięższe koleje losu… Sprzeciw rodziców, zemstę brata, wojnę, małżeństwo z przymusu…

Sarojini córka hinduskiego imigranta wychowana w Gujanie Brytyjskiej. Dziewczyna, którą sztywne i restrykcyjne zasady rodzinnej tradycji zniewalają niczym żelazne kajdany. Nastolatka próbująca buntować  się przeciwko aranżowaniu małżeństw, podległości kobiet i wszystkiemu co łączy się ze świętymi dla jej ojca Indiami.

Nat, chłopiec z indyjskiego sierocińca, którego adoptuje angielski doktor mieszkający w Indiach. Pozbawiony matki nowego ojca przyjmuje jak bezcenny dar od Boga. Chłopiec otoczony troską i miłością, lecz pozbawiony kontaktu z wielkim światem. Trzymany pod kloszem musi wreszcie stawić czoła pokusom zachodniej cywilizacji…

Trzy zupełnie różne historie. Pełne bólu, goryczy, ale i wielkiej miłości. Losy, które początkowo całkowicie odległe zaczynają się z czasem zbliżać i uzupełniać, jak rozsypane na dywanie kawałki układanki…  Poszarpane przez wichury niesprawiedliwej historii, zmęczone walką z wiatrakami, pozbawione nadziei, złączone po latach by dopełnić całości.

Pełne emocji rozmowy i  wzruszające niedopowiedzenia. Niezwykle skomplikowane zakręty życiowe, koligacje, rodzinne sekrety i wielkie tragedie. Pełne cierpienia wieloletnie rozstania i krótkie, ale jakże intensywne, zachłanne, wypełnione miłością, spajające w jedno powroty.

„Hinduskie zaślubiny” to pozycja niezwykła i nieszablonowa. Orientalna kultura, pełna niezrozumiałych dla człowieka zachodu zasad i zwyczajów zachwyca i przyciąga. Zachęca do zgłębiania i zmusza do refleksji nad brakiem norm i upadkiem obyczajów w dzisiejszym świecie. Uniwersalna opowieść o konfliktach rasowych, etnicznych i religijnych. O imperializmie i współżyciu Anglików z mieszkańcami brytyjskich kolonii. O przemianach polityczno-społecznych w dawnych imperiach. O nienawiści i symbiozie. Polityczna, religijna, etniczna i rasowa. Ale przede wszystkim ludzka historia z głębokim przesłaniem. Piękna, wzruszająca, a zarazem smutna.  Opowieść, która nie jest suchym zapisem fonetycznym, ale intensywnym, wewnętrznym przeżyciem. Trudno ubrać w słowa emocje towarzyszące odwracaniu ostatniej strony powieści. Przejmujące i głębokie doświadczenie bezgranicznej miłości łamiącej bariery, stereotypy i kulturowe ograniczenia.

/MR/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s